Dzień 124 z 365 DOBRYCH DNI!
 
Masz niską samoocenę i brak Ci pewności siebie? Twoje poczucie własnej wartości schowało się przed światem? Nie masz odwagi, aby zacząć prawdziwie żyć po swojemu? Nie jesteś sam. Nie jest to Twoja wina.
 
Wiele się dziś o tym mówi, bo przecież każdy chce mieć “poczucie własnej wartości”. A jednak tak nie wiele osób potrafi to osiągnąć. Czytają książki i odbywają warsztaty, a mimo to wciąż stoją w miejscu. Upatrują w tym swoją tragedię i największą słabość, jako człowieka, bo gdzie do cholery jest ich pewność siebie. Zniknęła? A może nigdy jej nie było? Być może ktoś ją odebrał?
 
Nic z tych rzeczy. Ona była cały czas i nikomu jej nie brakuje. Wiem, że jesteś pewnie zaskoczony, ale tak jest. Powtórzę: masz pewność siebie i swoją wartość. Nigdy nie zniknęła i nikt Ci jej nie odebrał. Po prostu nie można ich dostrzec bez jednego ważnego składnika. Nikt o nim nie chce mówi, a wielu od niego ucieka. Nie wiadomo, jak tego nauczyć i przekonać kogoś, aby zaufał, że jest on powiązany z tym poczuciem braku pewności siebie.
 
To odpowiedzialność. Pisałem o tym nie raz, ale tym razem odnoszę się właśnie do poczucia własnej wartości i pewności siebie. A odpowiedzialność za siebie i swoje życie ma tu kluczowe znaczenie. Jest bowiem czymś czego nie chcemy w naszym życiu, a tym samym oddajemy ją w ręce innych ludzi. Bardzo często samego losu.
 
Jak wiec mieć poczucie wartości, gdy tą wartość oddaliśmy komuś? Jak wierzyć w sobie, gdy tą pewność powierzyliśmy innym? Nie można oczekiwać, że ktoś za nas będzie czuł pewność siebie. A tak niektórzy próbują sądzić, aby najszybciej pozbyć się problemu, jakim nazywa się odpowiedzialność.
 
Pewność siebie i poczucie własnej wartości wzrastają wraz z przejmowaniem większej odpowiedzialności za swoje życie. Wtedy zaczynamy dostrzegać ile trafiliśmy oddając komuś. Widzimy, jak wiele rzeczy zależy tylko od nas. Mamy świadomość, jak nasze decyzje i działania wpływają na życie innych ludzi. Nie tylko otrzymujemy od innych dowody wdzięczności, ale również sami potrafimy docenić siebie za zrealizowane decyzje i działania.
 
Za tym wszystkim stoimy my sami. To uczucie, które z tego płynie nadaje nam odczucia wartości, jaki wnosi się do swojego życia. Nasza praca przekłada się na określone działania, które coraz częściej wykonujemy pewniej i sprawniej. Rośnie również chęć do realizowania kolejnych planów i spełniania marzeń.
 
Najważniejsze dla wielu ludzi staje się również zauważenie większego szacunku od otoczenia. Gdy zmienia się myślenie o sobie, to inni zaczynają inaczej patrzeć na nas. To niezwykle ważne w procesie budowania w sobie poczucia własnej wartości. I nie jedynym. To złożony proces, który wymaga zmian na wielu polach.
 
Trzeba jednak zwrócić uwagę na znaczący wpływ odpowiedzialności za wszelkie decyzje, życie i siebie. Gdy krok za krokiem przejmowana jest odpowiedzialność za kolejne sprawy, to człowiek odzyskuje kontrolę nad swoim życiem, a co za tym idzie, nad sobą. To bardzo często wystarcza, aby rozpocząć życie według własnych zasad. Gdzie pewność siebie pozwala na podejmowanie odpowiednich działań, aby rozwiązać wszelkie trudności na drodze do własnego szczęścia i realizacji marzeń.
 
Weź odpowiedzialność. Kto ma wziąć, jak nie Ty!
 
🔝________________________________________________
Pamiętaj, że 365 DOBRYCH DNI jest projektem nowej książki. Możesz stać się jej częścią komentując, wyrażając swoje opinie lub opowiadając swoje historie. 😁 Szczególnie mile widziane ♥️
Dziękuję
Krzysztof Liegmann
#365dobrychdni