Dzień 133 z 365 DOBRYCH DNI!

Jabłko Adama. Biblia podaje, że gdy je zdał skończył się raj, a człowiek poznał czym jest grzech. Utracił swój piękny świat, o który teraz każdy z nas musi zabiegać. Jednak większość ludzi nie żyje nawet obietnicą raju, a strachem przed rozliczeniem grzechów.

Czy grzech jest tym, co nam powiedziano? A jeśli tak, to dlaczego jedno jest grzechem, a drugie nie. Czy chodzi o zasady, które ustalono i ktoś ich nie przestrzega? A może o to, że żyjemy w czasach, gdzie ludzie narobili sobie tysiące nowych powodów, które przybrały znamiona grzechu.

Troche to zaczęło wyglądać tak, jak samobiczowanie. Im więcej powodów do niszczenia swojej osobowości tym lepiej. Każdy nowy wybryk traktowany jest przez niektórych, jak największe zło, za które z pewnością zostaną ukarani. Nie czekają więc i wymierzają sobie karę sami.

Nie zastanawiają się nawet, że to nie oni przecież mają wydawać im sąd. Być może dlatego robią sobie to sami. Czasami rolę Sędziego biorą na siebie obcy ludzie, którzy niewiadomo z jakiego powodu czują się upoważnieni do wydawania osądów. Tylko czy on sam jest czysty, aby móc pozwolić sobie na takie kroki?

Zbyt wiele zasad, do zasad od zasad. Nie wiele w tym już jasności i logiki. Widać, jak ludzie są już zagubieni i zapędzili się tym w kozi róg. Bywa, że jedną zasadą wykluczają drugą. Jakby jeden system wartości i zasad przestał już funkcjonować. A ważniejsze stały się jego niezliczone interpretacje.

Nie wiem czy jest dziś ktokolwiek, kto faktycznie mógłby osądzać drugiego człowieka. Tak wielu ludzi wciąż popełnia liczne błędy, upada i znów się podnosi. Jednak czy to oznacza, że nie może być inaczej? A być może wcale nie utraciliśmy raju, a wciąż mamy go właśnie tu i teraz. Gdyby to okazało się prawdą, to cały system wartości i zasad runąłby natychmiast.

Dla spokoju lepiej mieć konto pozbawione niechcianych uczynków. Dbać o to, aby samodzielnie łagodzić wyrządzone szkody. A przed samym sobą być najlepszym sędziom wedle ważnych dla nas zasad i wartości. Zaglądać głęboko wewnątrz własnego serca, które podpowie, jak można dokonywać słusznych wyborów.

🔝________________________________________________
Pamiętaj, że 365 DOBRYCH DNI jest projektem nowej książki. Możesz stać się jej częścią komentując, wyrażając swoje opinie lub opowiadając swoje historie. 😁 Szczególnie mile widziane ♥️
Dziękuję
Krzysztof Liegmann
#365dobrychdni