Dzień 136 z 365 DOBRYCH DNI!
 
Nie wiedzieć, to najwspanialszy stan.
 
Zaskoczony? Wiem, że wciąż uczono Ciebie, że musisz wiedzieć jak najwięcej. Wszystko po to, aby mieć poczucie wielkiej wiedzy, która nawet, jeśli nie potrzebna, to być zawsze podnosi prestiż. Z tymże w końcu ludzie stają się niczym przepełnione naczynie. Mają poczucie, że tak wiele już wiedzą, ale nie mają pojęcia co z tym zrobić i przestają się uczuć.
 
Kończąc naukę, kończą zdobywanie świata i pozostają z tym, co wiedzą, a świat idzie dalej. W końcu czują się nie potrzebni i bezwartościowi, bo przecież wszyscy wiedzą więcej. I tak dla nich sprawdza się powiedzenie “głupi się rodzisz i głupi odchodzisz”.
 
A jeśli naprawdę jesteśmy naczyniem. Jeśli po prostu czasami trzeba z nas ulać, aby napełnić czymś świeżym i nowym. Tylko to musiałby oznaczać, i oznacza, że trzeba byłoby przyznać się do niewiedzy. A na to stać nie wielu. DLatego nigdy tego nie zrobią. A nie ma w tym nic złego. Nic.
 
Niewiedza, ta świadoma nie znajomość tematu, to możliwość ciągłego odkrywania na nowo i coraz to innego świata. Trzeba jednak umieć odrzucić to, co wcześniej wydawało się być pewne i prawdziwe. A tylko otwartość i czyszczenie pozwalają na zdobywanie się na zadawanie pytań. A im bardziej ciekawski umysł tym szybkość opróżniania naczynia, czyli umysłu dzieje się błyskawicznie.
 
Dziś wiedza ze studiów i szkoły średniej jest już nieaktualna. Dziś wczorajsze informacje są już nic warte. Świat dostarcza nam tylu informacji, że nie ma sensu drukowania już encyklopedii, bo trzeba byłoby to robić zawsze po zakończeniu dnia. A to raczej mało rozsądne.
 
To oznacza, że nie możesz wiedzieć wszystkiego. I nie powinno to Ciebie nigdy zawstydzać. A ośmielać do większej ciekawości. To szansa na poznanie czegoś nowego. To tak, jak dziecko odkrywa swój świat każdego dnia. Tak Ty mając odwagę możesz odwiedzać miejsca, czytać i rozmawiać o rzeczach, o których nie miałeś pojęcia.
 
To wspaniałe, gdy dzieje się to w obszarze pasji i zainteresowań. Wtedy rozwój pcha człowieka w zakątki, które stają się czymś zupełnie niesamowitym i pięknym. To zawsze szansa na brak monotonii w życiu i zostanie krową. Tak krową, bo tylko ona nie zmienia poglądów. A i co do tego nie jestem pewien.
 
I choć nigdy nie poznamy całego świata i całej wiedzy, to tak samo, jak nie zjemy sami wszystkich truskawek z plantacji. To zawsze będziemy żyć pełni pasji zajadając się ze smakiem nowymi informacjami, które sprawiać będą jeszcze większy apetyt na szczęśliwe życie.
 
🔝________________________________________________
Pamiętaj, że 365 DOBRYCH DNI jest projektem nowej książki. Możesz stać się jej częścią komentując, wyrażając swoje opinie lub opowiadając swoje historie. 😁 Szczególnie mile widziane ♥️
Dziękuję
Krzysztof Liegmann
#365dobrychdni