Dzień 4 z 365 DOBRYCH DNI

Sukces. Słowo, które nie znika z myśli większości z nas. Ciągle o nim myślimy i mówimy. Wiemy, że chcemy go osiągnąć, ale nie wiemy, czym on faktycznie dla nas jest. Wiążemy z nim szczęście lub jego brak, aby wyznaczać tym poziom naszego życia. Bardzo często nie wiedząc, w jaki sposób osiągać wymarzone cele.

Okazuje się, że ma to niesamowity wpływ na poczucie własnej wartości. Brak sukcesu sprawia, że czujemy się nikomu nie potrzebni i gorsi. A gdy się pojawia nasze życie nabiera barw i miliona powodów, aby się uśmiechać. To poczucie własnej wartości jest odpowiedzialne za podejmowane przez nas działania lub ich brak. Często nie ma też decyzji co do kierunku, który mógłby okazać się dla nas celem do realizacji. Nie czujemy się wystarczająco dobrzy, aby w ogóle stawiać pierwszy krok.

Trudnością w samym sukcesie jest to, że większość utożsamia go z bogactwem finansowym i materialnym. Gdy nie mogą zabezpieczyć tych potrzeb odsuwają się od najbliższych i otoczenia. Sami spychają się na margines. Tak jakby zamykali się w klatce własnych przekonań i obaw. I nawet przestają dostrzegać małe sukcesy, które przydarzają się największemu pechowcowi. Nagle świat staje się dla nich gorszy.

Pragnienie jednak pozostaje, bo każdy pragnie lepszego życia niż ma dziś. To element naszego rozwoju i dążenia do zwiększania swoich możliwości. O powodzeniu tego życiowego projektu w dużej mierze decyduje właśnie odczuwana pewność siebie. A z tym w naszym kraju niestety jest bardzo źle. Nie wiem czy Warren Buffet był w Polsce, ale powiedział kiedyś, że “nigdy się nie wzbogacisz będąc chorągiewką na wietrze”.

To idealnie pasuje do wielu ludzi. Oczywiście nie tylko w naszym kraju, bo tak po prostu wielu żyje. Trzepocą na wietrze bez celu i braku świadomości swoich możliwości. Umniejszają sobie, a przez to pozwalają innym poniżać siebie, ograniczać pozytywne myślenie na swój temat i wykorzystywać. Doskonale to widać w wielu korporacjach lub dużych firmach, gdzie pracują ludzie o wielkich sercach, wykształceniu i pasji. Niestety, ktoś im to odebrał, a sami stracili siłę, aby to odzyskać lub utrzymać.

Na szczęście świat się zmienia i my się zmieniamy. Nowe pokolenie dostrzega wiele więcej możliwości i szans dla siebie. Odwaga powoduje coraz większą pewność siebie. I to być może powoduje, że coraz chętniej ryzykujemy zmianę w oczekiwaniu na coś nowego i lepszego. Być może dlatego, że łatwej komunikować wiele rzeczy, a przede wszystkim mówić o swoich potrzebach.

Jednak nie oszukujmy się. Wielu po prostu się nie uda w tym życiu. Dla pozostałych jest wielka szansa na zmianę swojego życia. na to jednak potrzeba otwartości na nowe spojrzenie na samego siebie. To wymaga pracy nad sobą i rozwojem. Poszukiwaniem sposobu na zwiększanie poczucia własnej wartości. To w końcu przerodzi się w życiową pasję doskonalenia siebie, jako człowieka. Tylko trzeba podjąć się tej walki.

Dziś jest to o wiele łatwiejsze niż lata temu. Jest coraz więcej książek, szkoleń, webinarów, kursów on-line i grup, w którym można uzyskać najlepsze porady. Jeśli tylko odważysz się i podejmiesz decyzję o zmianie swojego życia na zawsze, to znajdziesz ludzi i sposoby na to, aby tak się stało. I nie będziesz musiał być już chorągiewką na wietrze. Nauczysz się wyznaczać i realizować cele i marzenia. Znajdziesz się w gronie wspierających Ciebie ludzi, którzy pokażą Ci jak oni zdobywali szczyty. A sukcesy razem z porażkami staną się codziennością, z którą będziesz umiał sobie poradzić. To Ty będziesz decydował o swoim życiu, a nie inni za Ciebie. I choć dziś być może nazywasz to paplaniną lub sloganami motywacyjnymi, to jak pozwolisz sobie na odrobinę szaleństwa i poznasz takie życie, to zmienisz zdanie.

🔝________________________________________________
Pamiętaj, że 365 DOBRYCH DNI jest projektem nowej książki. Możesz stać się jej częścią komentując, wyrażając swoje opinie lub opowiadając swoje historie. 😁
Dziękuję
Krzysztof Liegmann
#365dobrychdni