Dzień 7 z 365 DOBRYCH DNI
 
Zaplątani. To nie bajka, a rzeczywistość nieco inna niż historia Roszpunki. Bardziej zagubieni w świecie, którego nikt nie nauczył ich poznawać i odkrywać. Wyedukowani w odtwórczym działaniu i wkuwaniu nieistotnych wiadomości. A przecież tak nikt nie nauczy się pięknego życia. I choć w szkole mówią, że to rodzice mają nauczyć nas życia, to kto miał nauczyć ich.
 
Choć żyjemy w wyjątkowych czasach, to nie potrafię zrozumieć, że nadal system nauczania wygląda, jak w zamierzchłych czasach. Życie pokazuje, że każdy potrzebuje zupełnie innej nauki i wiedzy, a przede wszystkim odpowiedzi na pytanie: jak żyć?
 
Później, w trakcie i po skończonej nauce, ludzie błąkają się bez celu. Nie wiedzą nic poza tym czym jest całka i pochodna. A nie wiedzą, jakie są ich życiowe cele, pasja i marzenia. Nie mają pojęcia, jak odkrywać swoje talenty, aby doskonalić siebie w tych predyspozycjach, które są ich misją. Nauczeni kopiowania i przepisywania z podręczników, które narzucają im konkretny sposób myślenia, nie wychodzą poza ramy, bo przecież lepiej się nie wychylać. W ten sposób dołączają do ogółu społeczeństwa, w którym nie ma przyzwolenia na bycie sobą. Zlikwidowano kult jednostki, bo każdy uważa, że nie może być sobą, a musi być kimś. A to przecież wewnętrzne kłamstwo, które powoduje totalne rozdarcie.
 
Ten sam świat nastawiony na społeczne nękanie indywidualność neguje choćby rozwój osobisty, chęć rozwijania się, czy budowania niezależności finansowej. Takie zachowania są wyśmiewane i pokazywane palcem. Szczególnie wobec tych, którzy postanowili odłączyć się od stada i pójść własną drogą. Tych nie lubi się z zasady, choć faktycznie każdy chciałby być tam, gdzie oni. Tylko ocena boli każdego więc lepiej się nie wychylać i udawać kogoś kim się nie jest. To być może łatwiejsze, ale nie pozwala przeżyć szczęśliwego życia.
 
Przypomniał mi się dziś ten temat po przeczytanym mailu od czytelniczki mojej książki. Marzy o wspaniałym życiu, ale wie, jak traktowani są jej rówieśnicy, którzy postanowili odrodzić się i zacząć nowe życie. Zdawała sobie sprawę, że wielu z nich straciło przyjaciół i znajomych. I choć jej serce wołało z wielkim pragnieniem, aby zrealizować swój życiowy cel, to jednak wytknięcie palcem było największym hamulcem.
 
W odpowiedzi na tą wiadomość przytoczyłem słowa Wiliama Whartona “Najważniejszą rzeczą w życiu jest uświadomić sobie, co chce się osiągnąć i wprowadzić to w czyn; to najważniejsza rzecz w każdym życiu, na każdym jego etapie”. Dodałem, że najpiękniejszą rzeczą, jaka się jej przydarzyło jest to, że odkryła swoje powołanie, którego nie powinna zamykać przed światem. To będzie ją tylko osłabiało i wprawiało w kiepski nastrój. A jeśli czegoś mocno pragnie serce, to powinno iść się w tym kierunku.
 
Ważne jest to, że zawsze jest tak, że jedni ludzie odchodzą, ale pojawiają się nowi. Ludzie jednak tak bardzo obawiają się odrzucenia i samotności, że są skłonni porzucić swoje marzenia i cele, aby tylko chronić, to pozorne bezpieczeństwo. Dlatego więc lepiej jest się odważyć żyć swoim własnym życiem i przekonać się kim byli ludzie wokół nas. Jak bardzo okażą się pomocni, a na ile zrozumiemy, że ich bliskość nas powstrzymywała.
 
I choć być może nie masz ochoty się już kształcić i uczyć, to poszukaj dla siebie tematu, który będziesz rozwijać. Wiem, że wielu z Was ma dość nauki przez to, że kiedyś ją narzucano, ale dziś możesz sam decydować o tym czego się uczysz. Jednym z punktów na liście powinien być rozwój osobisty i tematyka motywacji. Zdecydowanie pomaga kreować swoje życie. Uzmysławia, jak wiele możliwości sobie kiedyś odbieraliśmy, a jak wiele jeszcze przed nami. Im częściej i chętniej będziesz wdrażał to w życie, tym chętniej będziesz po tą wiedzę sięgał.
 
Gdy odkrywasz życiową wyspę do której chcesz dopłynąć, to wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Decydujesz się na osobistą podróż, która być może okaże się samotna, ale na końcu pojawi się sukces i brawa, których dziś się nawet nie spodziewasz. I nikt nie musi w Ciebie wierzyć – wystarczy, że zrobisz to TY!
 
Ja w Ciebie wierzę 🙂 🙂 🙂