Dzień 71 z 365 DOBRYCH DNI!
 
Ludzie zapominają. Może i dobrze. Nie masz czasami wrażenia, że zrobiłeś dla kogoś wszystko, a jedyne co pozostało, to wielki niesmak. Poczucie zawiedzenia i wrogość osoby, której pomogłeś w tak wielu sytuacjach. A mimo to z błahego powodu odwróciła się na pięcie i…
 
Miałem dziś spotkanie. Od pewnego czasu pracuję z bardzo znanym przedsiębiorą. Nasza rozmowa miała dotyczyć zupełnie innego zagadnienia i być kontynuacją poprzedniego spotkania rozwojowego. Jednak dziś przyszedł do mnie z trudnym dla niego tematem. Zdał sobie sprawę, że tak wiele inwestuje swoje czasu w ludzi, ale dziś brakuje ludziom wdzięczności. Po raz kolejny wykreował świat wyjątkowego człowieka, który teraz próbuje ośmieszyć jego wkład w jego karierę. Ta osoba po prostu z dnia na dzień zapomniała, to wszystko, co otrzymała od swojego mistrza i przyjaciela. Do tego próbuje go ośmieszyć, aby zwiększyć swój własny prestiż.
 
To nie jedyny przypadek. Mam ich coraz więcej, a i sam nie raz przeżywałem podobne sytuacje. Ludzie nastawieni na szybką karierę zaczęli w działać w sposób bardzo brutalny. Szczególnie wtedy, gdy potrafią przekreślić jednym ruchem lata przyjaźni, nauki i wsparcia. Dzieje się to z chwilą, gdy sami stają na nogi.
 
Bardzo często bywa tak, że nawet tego nie dostrzegają. Przyjmują, że to po prostu im się należało. Żyją w przekonaniu, że już osiągnęli taki status, że czas pójść swoją drogą. To bardzo dobra cecha ludzi, którzy potrafią rozpoznać taki moment w swoim życiu. Rolą mistrza czy lidera, jest mieć pewność i odwagę wypuścić swojego ucznia w odpowiednim momencie, aby już sam szeroko rozpostarł skrzydła. To cecha tych, którzy wiedzą, że kwiat kwitnie najpiękniej, gdy ma do tego przestrzeń. A ptak nie nauczy się latać, gdy zamknięty jest w klatce.
 
To zwykła kolej rzeczy łącząca mistrza i nauczyciela. Jednak, gdy z chwilą rozdzielenia brakuje szacunku, to znak, że uczeń jest zbyt arogancki i nigdy mistrzem dla innych nie zostanie. Brak pokory dla tych, którzy doprowadzili nas do danego miejsca jest po prostu zwykła głupotą. Bardzo często takie osoby zachłyśnięte swoją niezależnością zaczynają popełniać masę błędów. I okazuje się, że tracą więcej niż mogłoby się wydawać. Tą lekcję muszą już odrobić same.
 
Bywa tak również i w przyjaźni. Obecne czasy sprawiły, że ludzie zbyt łatwo i prosto wszystko przekreślają. Jedna decyzja, która nie jest po ich myśli sprawia, że zapominają. O wszystkim…
 
Z dnia na dzień następuje u nich amnezja, którą potęguje ślepota na wszystko, co zakrywa ich własne ego. Zapominają o wszystkim, co przez lata robili dla siebie. Nie dostrzegają tego, że osiągnęli swoje marzenia lub cele tylko dlatego, że otrzymali wielkie wsparcie. W jakiejś niezrozumiałej złości próbują udowodnić, że to wszystko nie miało znaczenia, a to, co mają osiągnęli sami. A Ty pozostajesz nikim…
 
Pozwól im na to.
 
Od wielu lat pracuję z ludźmi i wiem, że każdy z nich w którymś momencie potrzebuję złapać wiatr w żagle. Czasami wspieram ludzi z “drugiego siedzenia” o czym nawet nie mają pojęcia. Znam ich marzenia i pragnienia, a wtedy mogę im pomóc tak, że nawet tego nie dostrzegają. Czy czuję złość lub żal – nie. Czuje radość, że wreszcie zrealizowali to, co było ich planem, ale brakowało im odwagi. Czasami oddaję swoje pomysły i projekty, aby mogli zacząć coś na własną rękę. A mimo to i tak brakuje im wdzięczności, bo są przekonani, że gdy uznajesz, że mogą pójść już sami, to ich porzuciłeś. Nie widzą tego, co już osiągnęły i co przed nimi.
 
To nie ma znaczenia. Gdy pomagasz bez żadnego interesu musisz być gotowy na to, że ludzie zapomną. Nie wiedzą wartości w tym co otrzymali. Bardzo często uznają, że Tobie się po prostu nie należy nic. To ich cena utraty ważnego partnera, przyjaciela czy mistrza. Miej jednak dla nich zawsze otwarte drzwi, aby mogli wrócić, gdy coś pójdzie nie tak. Gdy opadają emocje świat wydaję się zupełnie inni. Dociera do nich, że zostali sami z czymś na co nie byli jeszcze gotowi. Bądź prawdziwym mistrzem, który znajdzie w sobie zrozumie i pomoże im swoją radą, uśmiechem i mądrością.
 
🔝________________________________________________
Pamiętaj, że 365 DOBRYCH DNI jest projektem nowej książki. Możesz stać się jej częścią komentując, wyrażając swoje opinie lub opowiadając swoje historie. 😁 Szczególnie mile widziane ♥️
Dziękuję
Krzysztof Liegmann
#365dobrychdni