Dzień 94 z 365 DOBRYCH DNI!
 
Masz miejsce na wszystko i na wszystkich. Nie masz miejsca dla siebie i swoje życie.
 
To ważny element naszego życia, aby wspierać innych ludzi. To jednak wcale nie oznacza, że kosztem naszego życia. Ono jest dla nas, ale nas w nim nie ma. Widzę wielu, których życie toczy się jakby poza nimi. Oddali kontrolę poza siebie.
 
Uznają, że “nie mają na nic wpływu”. Rezygnują z własnych marzeń, aby realizować innych. Widzą ich szczęście, ale wciąż nie czują się szczęśliwi. Nie mają swoich planów i celów, a później nawet nie wiedzą, że realizują plany i cele innych. Pracują w pracy, której nie znoszą. Żyją w związku, którego nie chcą. Mieszkają wsród ludzi, którym dają się krzywdzić. A to wszystko w wielkiej gonitwie nie mającej sensu.
 
Nie wielu ludzi planuje cokolwiek. A jak planują, to wszystko poza sobą. Nie zaczynają planowania życia i swojego czasu od tego, co dla nich ważne. Nie dzielą godzin tak, aby mieć czas dla siebie. Czasami zapominają, jak ważni są sami dla siebie, a przez to prawdziwie dla innych.
 
Gdy matka mówi, że nie masz już siły, to słyszę, ale nie rozumiem. Zastanawiasz się dlaczego? Przecież ciężko pracuje, zajmuje się dziećmi, praniem, zakupami i gotowaniem. Gdzie tu czas dla niej? W jej umyśle. W tym, jak sobie to poukładała. Czy można inaczej? Nawet trzeba. Dlaczego? Wypoczęta mama, to uśmiechnięta mama, która większość obowiązków robi bardziej efektywnie, a wtedy jest dla bliskich naprawdę.
 
Pamiętaj, że to Ty masz być szczęśliwa. To, Ty masz być szczęśliwy. Jak to? Po pierwsze nie da się uszczęśliwić ludzi na siłę. Po drugie co z tego, że uszczęśliwiasz innych, skoro widzą, że Ty nie jesteś szczęśliwa lub szczęśliwy. Często o tym nie powiedzą, bo nie chcą sprawiać Ci przykrości. Czasami tego nie widzą, a Ty tego nie mówisz. To skąd mają to wiedzieć? A każdy musi mówić o swoich potrzebach. Każdy musi znaleźć czas dla siebie.
 
Jak? Zaplanuj ten czas dla siebie. Gdzie? W kalendarzu. Nawet, jak już totalnie nie wiesz, jak to wcisnąć, to znajdź 30 minut. Jestem pewien, że są czynności w ciągu dnia zbędne, albo nieefektywnie realizowane. Usprawnij je. I bądź tylko dla siebie. Tak, jak lubisz robić to najbardziej.
 
Jeśli tak bardzo kochasz swoich bliskich, to bądź dla nich, jak najdłużej. Do tego potrzebna jest energia i uśmiech. Znajdź to w spacerze, drzemce, medytacji, muzyce, książce, bieganiu, malowaniu, rozmawianiu lub nic nie robieniu.
 
Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem. Nad swoimi celami, planami i marzeniami. Niech one nie zaginą w gąszczu spraw codzienności. Odnajdując siebie, nabierzesz większego przekonania, że to, co robisz ma naprawdę sens. Pozbędziesz się z życia rzeczy i ludzi, którzy odbierali Ci czas i Twoje szczęście. Uwolnisz się.
 
Przeżyj swoje życie. Nie żyj życiem innych ludzi. Bądź sobą i pozwól innym poznać siebie. A jeśli będzie trzeba, naucz ich nowego siebie. Przypomnij im o tym, co zawsze było dla Ciebie ważne. Zakochaj się w życiu. Dlaczego by nie?
 
🔝________________________________________________
Pamiętaj, że 365 DOBRYCH DNI jest projektem nowej książki. Możesz stać się jej częścią komentując, wyrażając swoje opinie lub opowiadając swoje historie. 😁 Szczególnie mile widziane ♥️
Dziękuję
Krzysztof Liegmann
#365dobrychdni