Szczęście – nie żyć wbrew sobie

Dalej nie szukaj. Tu jest sedno. Jest w tym, że sens ma życie. Jest w zatrzymaniu się w chwili, która jest odpowiedzią na wszystko. Nie ma odpowiedzi, bo pytania są zbędne. Oczywistym staje się niedogonione, bo w biegu niewidoczne. Uchwycone w mgnieniu oka, choć dla duszy wiecznością. Zrozumienie życia staje się przeistoczone w bycie. 

Szukałem w amoku przez lata w zabałaganionym życiu szczęścia. W księgach znalazłem definicje niczym fałszywe tropy prowadziły w zaułki jeszcze większego zagubienia. Pytałem ludzi, a oni pytali mnie. Wiedzieliśmy, że szczęście można odnaleźć, bo przecież mamy je w sobie. Nauczyliśmy się żyć w zgodzie samym sobą, a jednak… Trzeba żyć. Podążać. Kreować. Walczyć i zwyciężać. Wspaniałe chwile nie zauważalne w codziennym pośpiechu. Były. Już nie ma. 

Jak wszystko na czym nam zależy ono też ulotne. Nie ukrywajmy – chcemy i pragniemy. Pożądamy szczęścia, a więc zrobimy wszystko, aby czuć. Chcemy lekkości i pełni, nawet jeśli musielibyśmy się zatracić. W tym wszystkim próbujemy być sobą i żyć w zgodzie ze sobą. I szczęście niby jest, a jakby go nie było. I znów szukamy. Próbujemy naśladować innych, a nawet działać wbrew sobie.

Żyć wbrew sobie. Żyć wbrew sobie. Nie żyć wbrew sobie. 

Zrozumiałem, jak wytłumaczyć innym to, co sam miałem dla siebie. Pewnie byli inni przede mną. Tylu ludzi uczonych, ale ja być może prawdziwie właśnie niedawno. Znałem to, ale… nie rozumiałem. Nie żyć wbrew sobie. To brzmi, jak uspokoić się, gdy się człowiek topi we własnym życiu i pozwolić, aby w spokoju woda unosiła mnie na powierzchni. To lekkość i spokój, gdy kończy się paniczne działanie i szukanie czegokolwiek do chwycenia. W głębokim oceanie życia nie ma się czego złapać. Można pozwolić, aby prawa natury i fizyki zrobiły swoje. 

Szczęście, to nie żyć wbrew sobie. To co innego niż żyć w zgodnie z samym sobą. To trudne i nie każdy to potrafi. Poczuj szczęście w tym, że przestajesz walczyć z tym czego nie chcesz życiu. Nie rób rzeczy, których nie chcesz. Nie pracuj tam, gdzie nie chcesz. Nie żyj z tymi, z którymi nie chcesz. Nie kochaj tych, których nie chcesz. Nie musisz się zmuszać, jeżeli Twoje ciało, umysł i duch krzyczą, że tego nie chcą. Nie musisz zawsze mówić tak, gdzie wszystko mówi nie. Nie musisz chcieć więcej, wystarczy chcieć mniej. 

Szczęście – nie żyć wbrew sobie

Bądź prawdą. Bądź miłością. Bądź sobą.